Start verwijdering eikenprocessierupsnesten

De gemeente Staphorst start deze maand met het verwijderen van nesten van de eikenprocessierups. Rond mei behandelde de gemeente al bomen met biologische middelen die de rups tegengaan. Van juni tot eind augustus controleert de gemeente alle 15.000 gemeentelijke eikenbomen op nesten en haalt ze deze waar nodig weg.

Rond deze tijd bouwen eikenprocessierupsen hun nesten. Ze krijgen dan ook brandharen die kunnen loslaten. Deze kunnen bij mensen gezondheidsklachten als jeuk en huiduitslag veroorzaken. Ook huisdieren kunnen er last van krijgen. De gemeente wil deze overlast zoveel mogelijk tegengaan.

Daarom behandelde de gemeente vanaf mei, vóór de rupsen brandharen kregen, gemeentelijke eikenbomen met een biologisch middel (preventieve bestrijding). Vanaf deze maand verwijdert de gemeente nesten waar deze overlast veroorzaken, bijvoorbeeld omdat er veel mensen langslopen (reactieve bestrijding).

Overlast van de eikenprocessierups in een gemeentelijke boom

Door de controles is in beeld waar nesten van eikenprocessierupsen zitten. Inwoners hoeft daarom niet alle nesten die ze tegenkomen te melden bij de gemeente. Als u toch veel overlast van een nest ervaart, kunt u een melding maken. De gemeente raadt af om de nesten zelf te verwijderen. De rups laat namelijk extra brandharen los als hij zich bedreigd voelt.

Overlast van de eikenprocessierups in eigen boom

De gemeente verwijdert alleen nesten in gemeentelijke eikenbomen. Inwoners die een nest tegenkomen in een eigen eikenboom, kunnen deze laten verwijderen door een gespecialiseerd hoveniersbedrijf.