Munitieopslag - veelgestelde vragen over het proces

Waarom kies Defensie voor een grootschalige munitieopslag in Staphorst?

In het NPRD legt Defensie uit waarom voor Staphorst gekozen is: “Een aantal overwegingen heeft geleid tot de keuze voor Staphorst als aangewezen locatie voor invulling van de behoefte. De realisatie van deze behoefte is grotendeels mogelijk binnen een reeds bestaande veiligheidscontour. Dat komt doordat de munitieopslag op deze locatie gerealiseerd kan worden door een bestaande munitieopslag uit te breiden. Door de aanwezigheid van reeds bestaande veiligheidszonering blijft het aantal woningen of bedrijven, dat (mogelijk) geamoveerd zou moeten worden beperkt. De locatie is centraal gelegen in Nederland en er is voldoende ruimte in de omgeving voor de benodigde uitbreiding. Omdat een deel van de gronden al in eigendom is van Defensie kan de realisatie relatief snel plaatsvinden. Voor de krijgsmacht heeft deze locatie als voordeel dat deze relatief dichtbij het huidige munitiecomplex in Veenhuizen ligt, wat effectieve samenwerking in de bedrijfsvoering mogelijk maakt. Tegelijkertijd liggen beide locaties ver genoeg uit elkaar om te voorzien in strategische spreiding.

Nu de locatie definitief is vastgesteld, volgt de verdere planvorming en uitvoering, waarbij het Staphorster bod het uitgangspunt is. Defensie geeft aan dat een samenhangend gebieds- en participatieproces noodzakelijk is om de verschillende omgevingsbelangen op elkaar af te stemmen.

De ingebruikname van de grootschalige munitieopslag is voorzien tussen 2035 en 2040.

Waarom heeft de gemeente zichzelf bij Defensie in beeld gebracht als locatie voor grootschalige munitieopslag?

Nationale veiligheid is wat ons betreft een groot goed. Dat gaat ook over de veiligheid van onze eigen inwoners. Daarom hebben we als Staphorst een stap naar voren gedaan en tegen Defensie gezegd: ga met ons in gesprek. Wij vinden dat je bij dit soort thema’s niet zonder meer kan zeggen: we willen het hier niet.

In Staphorst is al een munitieopslag waar veiligheidszones omheen liggen, we zijn er bekend mee. Defensie heeft aangegeven dat de veiligheidszones bij een grootschalige munitieopslag nauwelijks veranderen. We hebben aangeboden om de bestaande locatie in Staphorst mee te nemen in het planMER-onderzoek en objectief te beoordelen.

De gemeente stelt wel randvoorwaarden aan uitbreiding van de munitieopslag. Deze randvoorwaarden hebben we in december 2024 met het Staphorster bod aangeboden aan de staatssecretaris Gijs Tuinman van Defensie, met steun van de provincie Overijssel. Waarmee we zeggen: "Als we worden gevraagd om een bijdrage te leveren aan de veiligheid van Nederland, dan staan we daarvoor en is dit ons bod."

Kan ik invloed hebben op de plannen van defensie en het uiteindelijke besluit?

Ja, die mogelijk was er. Wie dat wenste, kon tot en met 9 juli 2025 via een zienswijze op het Ontwerp NPRD en het planMER-onderzoek reageren. De voorkeurslocatie voor Staphorst maakt hier onderdeel van uit.

Waar kunnen inwoners het beste terecht om hun vragen te stellen of zorgen te uiten?

Wanneer u vragen of zorgen heeft, kunt u contact opnemen met Defensie.

Eerder in het proces, na vaststelling van het Ontwerp NPRD, kon iedereen die dat wil reageren op de plannen door een zienswijze in te dienen. De zienswijzen zijn door Defensie beantwoord in de Nota van Antwoord. Misschien vindt u in dit document al antwoord van Defensie op uw vragen of zorgen.

Of kijk op de website van Defensie voor meer informatie.

Wanneer is er meer bekend en hoe gaat het verder?

Nu de locatie definitief is vastgesteld volgt de verdere planvorming en uitvoering, waarbij het Staphorster bod het uitgangspunt is. Defensie geeft aan dat een samenhangend gebieds- en participatieproces noodzakelijk is om de verschillende omgevingsbelangen op elkaar af te stemmen. Defensie heeft nog niet aangegeven wanneer dit proces kan starten.

De ingebruikname van de grootschalige munitieopslag is voorzien tussen 2035 en 2040.