Burgemeester informeert raad over kabinetsbesluit ‘Ruimte voor Defensie’

Tijdens de raadsvergadering op 27 mei 2025 deed burgemeester Jan ten Kate namens het college een mededeling over het nieuws over dat Staphorst de voorkeurslocatie is voor grootschalige munitieopslag.
Hieronder vindt u de tekst van de mededeling van de burgemeester aan de raad.

"Afgelopen vrijdag heeft het kabinet het Ontwerp Nationaal Programma Ruimte voor Defensie (NPRD) vastgesteld. Hierin staat dat Staphorst de voorkeurslocatie voor grootschalige munitieopslag is.

Op basis van een planMER-onderzoek vindt Defensie dat Staphorst de meest geschikte locatie is voor een grootschalig munitieopslag. Onderbouwing van dit besluit is te vinden op de website van defensie.

Staphorster bod in Ontwerp NPRD

Zoals u weet, hebben we in december het Staphorster bod aangeboden aan de staatssecretaris. Met name om alle belangen op dit dossier te borgen. Dan gaat het om de belangen van direct omwonenden, natuur en recreatie en veiligheid van onze inwoners met betrekking tot zwaar munitietransport.

Defensie gaat werk maken van het Staphorster bod. Defensie heeft het Staphorster bod opgenomen als aandachtspunten in het Ontwerp NPRD (zie pagina 32 en 33, paragraaf 7.2.2).

Hoe staat Staphorst in het NPRD?

  • Defensie geeft aan maximale aandacht te hebben voor het effect op de omgeving en omwonenden. Defensie onderzoekt daarbij of omliggende woningen gespaard kunnen worden.
  • Dan staat er ook in het Ontwerp NPRD dat er zoveel mogelijk rekening wordt gehouden met natuur en recreatiewaarden, waarbij de natuur wordt gecompenseerd volgens de wettelijke kaders.
  • Defensie vindt dat een veilige, robuuste en rechtstreekse aansluiting op het hoofdwegennet (A28) en een veilige spoorwegovergang nodig is, om de kernen te ontzien van militair munitietransport en overige zwaar transport. Defensie, provincie en de gemeente gaan een gezamenlijke inspanningsverplichting aan om dit in het vervolgtraject verder uit te werken.

Defensie sluit in het Ontwerp NPRD af: 'Met de hierboven genoemde aandachtspunten wordt tegemoet gekomen aan de zorgen en randvoorwaarden zoals die door de gemeente in het 'Staphorster bod aan de Rijksoverheid voor grootschalige munitieopslag’ naar voren zijn gebracht.'

Nieuwe fase

Nu het besluit van het Ontwerp NPRD er ligt, gaan we een nieuwe fase in. Wat gaat er vanaf nu gebeuren?

Allereerst ligt het Ontwerp NPRD van 28 mei t/m 9 juli 2025 ter inzage. Ook het college is voornemens om daarvan gebruik te maken en een zienswijze in te dienen. Om de inspanningsverplichting te concretiseren.

De inzet: wij willen dat Defensie in het definitieve besluit, in het NPRD, opneemt hoe de aanleg van de grootschalige munitieopslag met het Staphorster bod wordt gerealiseerd. Hier willen we de raad graag bij betrekken. Ons voornemen is dat op 24 juni een opiniërende bespreking plaatsvindt over de zienswijze die het college van plan is om in te dienen. U kunt als raad hierbij uw wensen en bedenkingen uiten. Zodat wij uw mening kunnen meenemen in de zienswijze en die tijdig bij Defensie kunnen indienen.

Na de zienswijzeperiode schrijft Defensie een reactie op alle ingediende zienswijzen in een Nota van Antwoord. Deze nota is meteen het antwoord voor indieners van een zienswijze. Naar verwachting debatteert ook de Tweede Kamer nog over het Ontwerp NPRD. Eind 2025 neemt het kabinet een definitief besluit.

De inzet van het college is om dan ook zicht te hebben op bestuurlijke afspraken rondom het Staphorster bod.

Communicatie

Defensie heeft alle bewoners van de veiligheidszones A en B persoonlijk bezocht en een brief met uitnodiging voor een bijeenkomst gegeven. Defensie heeft een voorkeursrecht gevestigd op grond rondom het bestaande munitiecomplex. Deze grondeigenaren hebben een brief ontvangen. Morgen vindt er een bijeenkomst plaats met deze grondeigenaren.

Na het bezoek van Defensie hebben we als gemeente ook nog even contact gezocht met de bewoners van veiligheidszone A en B. Hetzelfde geldt voor inwonersgroepen waarmee we afgelopen periode contact hebben gehad

Ik hoop u hiermee voor nu voldoende geïnformeerd te hebben. Zoals aangegeven komen we bij de raad terug met de zienswijze op het Ontwerp NPRD.”